Конспект Теорії Ю
Текст створений росіянами джерело
Він мені не дуже сподобався але можливо буде корисним у подальшій роботі
Теорія U включає сім послідовних етапів, які відображаються у вигляді кривої у формі англійської літери U:
Ілюстрація книги «Основи Теорії U» Отто Шармера. Джерело: www.mann-ivanov-ferber.ru
1 етап
Завантаження минулих патернів веде до того, що ви бачитимете світ крізь призму звичних моделей поведінки. Якщо зупинити завантаження, з'явиться можливість подивитися ситуацію під іншим кутом зору. На першому етапі прийняття рішень щодо Теорії U необхідно зрозуміти, над яким проектом ви працюватимете, і з'ясувати, як його реалізацію бачать усі зацікавлені особи. Для цього потрібно вирішити такі завдання:
- Складання списку основних питань, на які вам потрібно отримати відповідь.
- Створення групи, яка працюватиме над проектом.
- Потім потрібно визначитися, які ресурси – люди, бюджет тощо – для цього будуть потрібні.
- Наступний крок – складання початкового плану действий.
- Далі слід створити структуру підтримки та організувати відкритий простір, у якому всі члени команди почуватимуться комфортно.
- Також є сенс практикувати ефективне слухання, вести діалоги з усіма учасниками команди, бути відкритим для пропозицій з їхнього боку.
2 етап
Після прояснення завдання на попередньому етапі починається збір усієї необхідної для її виконання інформації - статистики, аналізу ситуації на ринку, що цікавить, вивчення компаній-конкурентів та їх пропозицій. Лідеру варто поглянути на себе з позиції спостерігача, перенаправити увагу з об'єктів на процеси та думки.
Отримавши великий обсяг інформації, багато хто відразу намагається робити на її основі якісь висновки і намагається швидко вирішити завдання. Не допускайте такої помилки, візьміть паузу та подивіться на ситуацію ззовні.
3 етап
На цьому етапі ви можете розглянути ситуацію з точки зору як поточного моменту, так і майбутнього, вловлювати взаємозалежні зв'язки та відпускати старі наміри та уявлення, що дозволить змінювати своє сприйняття та не робити поспішних висновків. Для цього потрібно відсторонитися та подивитися на ситуацію з боку. Така пауза допомагає уникнути необдуманих рішень і дозволяє уникнути старих патернів.
4 етап
Це відчуваюча присутність, тобто такий стан, при якому лідер повинен поринути в тишу і включити повільне мислення, що орієнтується не на досвід, а на знаходження нових унікальних рішень. Для тих, хто весь час звик бути в русі, важко нічого не робити, проте час і тиша необхідні, щоб нове знання вийшло на поверхню, і ви змогли побачити контури майбутнього.
5 етап
Тут знову потрібно буде змістити фокус уваги на зовнішній світ. Після перезавантаження у вас почнуть виявлятися нові рішення. На цьому кроці важливо схопити їхню суть і донести до членів своєї команди бачення лідера без спотворення. Щоб у колективу з'явилася ініціатива і енергія, що дає натхнення, допоможіть своїм співробітникам і колегам не просто усвідомити, а відчути вашу ідею. Використовуйте для цього канали: візуальний, аудіальний, сенсорний. Ви можете описати своє рішення словами, намалювати на папері або зібрати із LEGO.
6 етап
Це перехід від досліджень до активних дій. Тепер ви можете без зволікання сформулювати рішення – створити на основі чуттєвого образу конкретну бізнес-модель, прототип. Поєднавши три перераховані вище принципи Теорії U, створіть разом із командою мінімально працююче рішення підсумкового продукту.
Обговорюйте зворотний зв'язок від зацікавлених сторін: побачивши на практиці слабкі сторони та зони зростання, вносити коригування, створюйте нові версії, щоб втілити свіжі ідеї на основі вже наявного досвіду.
7 етап
Виконання, впровадження у життя. На цьому етапі слід проаналізувати вже впроваджену модель, щоб оцінити її відповідність поставленим завданням, глобальним цілям та місії компанії. Необхідно поєднати мети організації з глобальними цілями керівника, і навіть постаратися допомогти колективу знайти більше точок контакту друг з одним і з проектом.
На сьомому етапі проводиться збір та аналіз відомостей про те, як прийняте рішення може впливати на соціальну та екологічну ситуацію, наскільки воно виявилося корисним і змогло покращити життя людей, чи наблизило це рішення вашу команду до того бажаного майбутнього, яке вона хотіла створити. Можна сказати, що суть цього етапу - повернення на початок кривої U, де, як ви пам'ятаєте, необхідно було прояснити ситуацію та зібрати інформацію щодо неї. Таким чином, процес U є нескінченним шляхом створення та перевірки інноваційних продуктів.
Використання принципів Теорії U
Теорія U пропонує інструменти, застосовуючи які будь-хто може пройти шляхом, що веде до інноваційних рішень. Такий шлях ґрунтується на русі від Его до Еко, проходячи його ми спираємося на знання, які отримують з майбутнього, що насувається.
Багато великих компаній при створенні стратегії та культури інновацій мислять саме в термінах екосистем та використовують принципи Теорії U у своїй роботі. До них належать такі гіганти, як Google та Amazon. Цей управлінський підхід застосовується у корпораціях Hewlett-Packard, Fujitsu та інших.
Теорія U впроваджується і російському ринку. Дана методологія застосовувалася для розвитку потенціалу стартап-команд у компанії ВкусВілл, а також для побудови корпоративної культури та розробки стратегії розвитку в таких компаніях, як Ростелеком, Азбука смаку, X5 Retail Group, Авіто та Qiwi.