Ліс
22. серпень, 2022 в 13:40,
Немає коментарів
Японці вже 700 років виробляють деревину без вирубки дерев
Японці вже 700 років виробляють деревину без вирубки дерев
Дайсуги (яп. 台杉, підпірка криптомерії) - техніка вирощування японського кедра.
Техніка полягає в тому, що у дерева зрубують основний ствол, після чого з порослі на пні формується безліч прямих стволів, що ростуть вертикально вгору, які потім зрубують, не знищуючи дерево цілком. Згодом воно випускає інші пагони від кореневої системи, що збереглася.
Неподалік Кіото виростають кедрові ліси, посаджені вздовж пагорбів. Їхній вигляд вражає уяву – вони виглядають так, начебто зійшли з ілюстрацій науково-фантастичних книг. Дерева виростають "поверхами" по десять штук на одному, досягають 10 метрів у висоту і виглядають по-справжньому велично. Ці кедри Китаяма відомі тим, що вони виключно прямі, не мають сучків і мають у японців великий попит з 14 століття.
У цей час і зародилася техніка дайсуги. Вона дозволяла жителям покритого пагорбами Кіото вирощувати та заготовлювати велику кількість деревини, займаючи при цьому мінімальні території, і так обмежені гористою місцевістю. Спочатку японці вирощували материнське дерево, зрізаючи верхівку, щоб воно не витягувалося вгору, і максимально пригинаючи гілки до землі. Після формування трьох-чотирьох скелетних гілок на дереві обрізалися нові втечі, за винятком вертикальних. На своєрідних грядках-гілках з потужним материнським стволом та кореневою системою за 20 років виростали повноцінні дерева, іноді по п'ятнадцять штук з однієї "грядки". Саме материнське дерево використовувалося по кілька століть, даючи за все своє життя до 300 пагонів.
Проте японці не стали першопрохідцями у своєму відкритті – аналоги дайсуги були поширені ще в стародавньому Римі, де подібний метод вирощування називався "поллард", та Великобританії, відомий як "коппсінг".