Як Blockchain замінить банки і торгових посередників
Інтернет-комерція з кожним роком стає все більш популярною, але конкурувати з традиційним бізнесом їй заважає загроза хакерських атак і недовіра до партнерів. Цю проблему вирішує нова технологія баз даних — Blockchain.
У цих баз даних немає єдиного центру управління, операції підтверджуються іншими учасниками мережі, тому вони не вразливі до хакерських атак і дозволяють перевіряти правдивість інформації про партнера — це майбутнє інтернет-комерції.
Blockchain — новий вид баз даних без єдиного центру
Blockchain — це база даних, тобто електронне сховище інформації, схоже на записи в файлі Excel. Наприклад, у банківських базах записано, скільки грошей лежить на рахунках, а в базі даних поліції — хто і коли порушував правила. Схожий принцип і тут, тільки на відміну від традиційних баз даних, у Blockchain інформація не знаходиться в єдиному сховищі, а записується на кожному комп'ютері, який бере участь у мережі. Технологія Blockchain реєструє транзакції таким чином, що згодом їх не можна видалити або переписати, інформація тільки послідовно оновлюється. Тому дані записуються у вигляді ланцюжка оновлень, а не таблиці. Ти поклав на рахунок 100 доларів, і в базі з'явився блок даних з цією інформацією. Потім ти переслав комусь 50 доларів і поклав ще 100. Але в першому блоці інформація про кількість грошей не зміниться на 150 — додадуться два нові блоки з оновленнями. Кожен з них має свій код, який вказує на зв'язок з попереднім і наступним блоками.
Збирають і оновлюють цю інформацію так звані майнери — активні користувачі, які за свою працю отримують гонорари кібервалютою Bitcoin.
Дані Blockchain неможливо підробити
Щодня з'являються новини про те, що якийсь хакер вкрав гроші з банківських рахунків або зламав електронну пошту знаменитості. Це відбувається тому, що до інформації легко отримати доступ. А Blockchain робить крадіжку інформації неможливою. Якщо хакер вставить між існуючими блоками підроблений, система помітить підміну — код нового блоку буде відрізнятися від послідовності інших. Зміни в самих блоках теж впливають на код, і таким чином будь-які зміни відразу помічають майнери. Переписати весь ланцюжок не вийде, адже Blockchain — розподілена база даних, і інформація зберігається одночасно на тисячах комп'ютерів. Навіть якщо на одному інформація зміниться, інші користувачі помітять підміну — у них-то збережені оригінальні дані.
Захист інформації особливо важливий для банків: у форматі чисел в осередках баз даних вони зберігають гроші. Якщо зловмисник змінить ці дані, він зможе вкрасти гроші з рахунків або порушити роботу банку.
Нова технологія дозволить переводити гроші без посередників
Коли продавець і покупець планують здійснити операцію, вони шукають посередника, який буде стежити за чесністю угоди. У фінансових операціях посередником виступає банк: він гарантує, що гроші нікуди не подінуться і дійдуть від платника до одержувача. Також банк видає підтвердження платежу — неважливо, чи йдеться про сплату рахунку за газ або купівлю заводу. Для цього фінансові установи записують інформацію про угоди в свої бази даних. Ми користуємося їхніми послугами, адже це — найнадійніший варіант посередництва.
Але технологія зберігання даних Blockchain дозволяє обійтися без посередників. Уяви, ти хочеш заплатити за товар з інтернет-магазину і робиш переказ через Blockchain. У твоєму ланцюжку даних з'явиться запис, що гроші перераховані магазину — значить, у тебе є підтвердження. Грошовий переказ "побачать" всі учасники мережі, і він відобразиться в оновленні твоїх даних. У процесі переказу неможливо вкрасти гроші або стерти запис, адже система невразлива до злому. Магазин теж знає, що переклад справжній, адже якби ти підробив блок даних, система помітила б це і видалила фіктивний запис. Все так само, як і в банку, зате не потрібно платити посереднику за послуги. При такому підході банки не потрібні, а з огляду на все більшу популярність інтернет-комерції, Blockchain здатний стати конкурентом традиційним платіжним системам.
Blockchain дозволить перевіряти торгових партнерів і реєструвати особисті дані
У березні 2014 року вийшла нова версія Blockchain, яка дозволяє не лише фіксувати платежі, а й записувати інформацію. Її можна використовувати для складання відкритих баз даних — наприклад, земельних кадастрів або реєстрації договорів онлайн, адже відкрита база даних дозволяє перевіряти інформацію про партнера.
Також у Blockchain можна реєструвати товари та інші цінності. Наприклад, покупець автомобілю буде отримувати від продавця код ланцюжка даних про машину, щоб упевнитися, що автомобіль куплений законно, а не вкрадений, не перебуває під заставою і так далі. У цих випадках Blockchain замінить бізнесу послуги посередників, нотаріусів та навіть державних установ. Але щоб заміна стала рівноцінною, користувачі повинні бути впевнені, що в базі є вся можлива інформація.
Банки також планують розвивати новий сервіс
Хоча Blockchain — один з конкурентів традиційних банків, але вони вклали в цю технологію 850 мільйонів доларів за останні два роки. Власників банків приваблює прозорість операцій, за якими можуть стежити всі учасники. Ще одна можливість — ідентифікація клієнтів і захист від хакерських атак. Банки створили концерн R3 для розробки окремої модифікації Blockchain, дані якої конфіденційні для сторонніх користувачів. Застосовувати Blockchain можуть і державні органи: стартапери створюють на його основі програми для реєстрації біженців та визначення прав власності на твори мистецтва.
Blockchain не замінить Google
Прихильники нової технології називають її заміною Google, але Blockchain не змінить процес пошуку інформації в Мережі. Ми всі так само будемо вибирати правдиву інформацію з потоку фейків і неперевірених даних. Так, Blockchain можна використовувати для перевірки правдивості чого завгодно, але регулювати таким чином інтернет-енциклопедії і новинні сайти ніхто не буде, адже це комерційно невигідно. Адже ніхто не завіряє у нотаріуса переклади новин з англомовних ЗМІ.
Blockchain не "замінить державу", як вважають прихильники цієї технології. Адже навіть куплені завдяки новій базі даних квартири і машини доведеться реєструвати в держорганах, а банки все одно працюють офіційно. Але ця технологія — ще один крок до цифрової держави, адже вона робить інтернет-послуги не менш надійними, ніж традиційні. Для України Blockchain поки залишається екзотикою, але в нашій країні добре розвинений IT-сектор і не вирішена проблема інтернет-шахрайства. Тому в майбутньому Blockchain здатен змінити економіку і нашої країни. Українці будуть більше довіряти інтернет-магазинам та електронним платіжним системам, адже нова технологія дозволяє перевіряти інформацію і захищає від крадіжки грошей, тому популярність таких послуг зросте. А для IT-компаній відкриється новий ринок: розробка онлайн-платформ, здатних замінити посередників — наприклад, підтверджувати власність на товари та авторство.