Працювати з цілепокладанням та дизайном себе та свого оточення – важлива навичка, про яку корисно згадувати не лише напередодні нового року. Як казав чеширський кіт Алісі в країні чудес, якщо ти не знаєш, куди ти хочеш потрапити, значить тобі все одно, в який бік іти. Цілі працюють як об'єктив фотокамери. Навіть якщо ми не впевнені, куди йде наше життя, як особистостям, нам просто необхідно розвивати почуття мети, інакше ми просто загубимося. Це можливість пережити турбулентність часу і поєднатися з нашою внутрішньою людяністю. Робота з візією визначає філософію майбутнього та забезпечує концептуальні рамки мислення сьогодення.
Джерело: Велика ідея
Фаза роботи над візією втілена в ролі Мислителя, головними задачами котрого є дизайн процесу стратегування та виявлення як існуючих патернів розвитку, так і майбутніх.
Навіть якщо ви знаходитесь зараз на деякому початковому у вашому розумінні етапі, важливо попрацювати з існуючим баченням – які речі для вас важливі, необхідні та що потребує навчання. Ніхто не знає як правильно, тому варто довіритись можливостям нашої картини світу. Аналіз вашого поточного становища за допомогою запитань нижче допоможе з відповідями, що працює конкретно для вас:
Визначте список ваших цілей, яких ви досягли. Яка мотивація у вас була за цими здобутками, яка загальна причина? Які цінності ви переслідували?
Зафіксуйте ключові компетенції, які ви вже маєте, ті навички, яких ви набули за час навчання та роботи.
Які виклики перед вами стояли і в яких сферах? Що ви зробили, щоб вирішити ці проблеми, що вам допомогло?
Який зворотний зв'язок ви вже отримували про цінність, що приноситься вами та вашими діями?
Які у вас є особисті ритуали? Як ви відчуваєте себе в своєму ресурсному стані?
Така аналітика підсвітить ваші сильні сторони, точки опори в русі до нових горизонтів і сенсів. Сусідня позиція Радника для Мислителя є ресурсом: продуктом передуючої до стратегування фази є сильна тривала аналітика, яка дозволяє будувати кореляції між висхідними точками та результатами та прогнозувати на віддалене майбутнє.
Відповідь на запитання «Хто я» – надто глобальна і може спричинити прірву довгих роздумів, змусивши пропускати різноманіття життя навколо. Одне ясно – ми всі дуже різні та багатогранні, і іноді не вистачає точних словесних конструкцій для опису кожної індивідуальності. Відповідь на це питання може досягатися роками, переходячи у нові фази дорослішання, тим самим запускаючи пошуки знову. Куди цікавіше жити в парадигмі постійного пізнання, щоразу відкриваючи для себе щось нове. Сприймайте ідею вашого розвитку не просто як план від мети до мети, а як приємну прогулянку, коли ви йдете туди, де вам цікаво та корисно. Так ви зможете легко приймати зміни та перемикатися на нові напрямки. Як діти зазвичай радіють чомусь радше не від досягнення мети, а від емоційного враження та переживання нового досвіду в новій прогулянці, спробуйте подивитися на свою стратегію у розрізі власних станів. Які емоції ви хотіли б відчувати на шляху, задоволення від якого досвіду отримати?
Зараз настала ера цінностей. Виграє та людина, яка робить дії на основі своїх бажань, своєї природи, своїх цінностей. Ваша велика ідея і ви – це сенси та цінності, потреби та бажання, які поєднуються вашим самовідчуттям. Виходячи зі свого ресурсного стану, що ви хочете повідомити світові?
Який напрямок вам цікаво дослідити, що вам дає задоволення, енергію?
Цінність у якому напрямі вам хочеться давати людям? Як ви можете привносити цю цінність?
З якими людьми вам хочеться бути поруч, працювати, спілкуватися?
Які конкретні вигоди ви отримаєте, рухаючись у цьому напрямку?
Яка ваша мотивація, яка є потреба? Як ваша мета співпадає із вашими цінностями?
Як ви хочете себе почувати, як ви почуватиметеся, взаємодіючи і працюючи в цьому напрямку?
Що потрібно, щоб досягти більшого успіху та максимізувати свої сильні сторони?
Для великих ідей потрібна відвага. І часто передусім перед собою. Сформулюйте ідеї, щоб спочатку розповісти самому собі, будучи максимально чесним і відвертим. Як ваші дії та рішення вплинуть на навколишній простір? Що з'явиться нового, що додасться? Чи надихає це вас? Те, що ми отримуємо, залежить від того, що ми даємо. Діліться ідеями, завданнями, які ви зараз вирішуєте, з іншими – світ інформаційно відкритий та щедро відповідає на роздуми. Так, за рахунок відкритих діалогів, вдасться створити нові можливості та пропозиції.
Проектуючи ідеї, ми проектуємо дизайн способу мислення. Золота середина знаходиться на перетині талантів, бажань та можливостей. Намалюйте так звану карту ідеї – де зараз ви, а де ваші бажання, які є можливості, відзначте проблемні зони і можливі білі плями. Дослідіть, які дотичні об'єкти є навколо та як вони пов'язані між собою, і який це має вплив на загальну ситуацію.
Зберіть базу знань по потрібній вам темі. Знаходьте точки перетину між вже відомими поняттями. Які знання, дані, джерела інформації у вас вже є, а що потрібно вивчити для більш усвідомленого розуміння предметної галузі. Така фільтрація інформації відшліфує вашу мету.
Які навички вам потрібні, щоб почати? Запитайте себе також, який рівень майстерності ви хотіли б мати наприкінці навчання. Це питання доречне навіть тоді, коли ви тільки плануєте розпочати знайомство з новою сферою. Заводьте знайомства з тими, хто може допомогти вам у розкритті теми. Мислитель добре будує продуктивні зв’язки з Освітянином, позиція якого є наступною у циклі планування та розвитку. Освітянин відповідає за оновлення способу мислення та навичок та знає, як витягувати знання з існуючого контексту.
Запишіть окремо, як звучить ваша ідея-мета. Визначте конкретні часові межі для вашої мети. Встановіть реальні робочі цілі для себе, такі, які були б реально узгоджені з вашим життям та зобов'язаннями. Цілі повинні бути не надто великі і не надто маленькі – такими, щоб вам було цікаво, але при цьому стандарт життя, у порівнянні з вихідною точкою, був вищим. Тільки тоді ви будете орієнтовані не на дії, а на результат. Завдяки цьому ви можете скоригувати своє навантаження відповідно до того, наскільки напружений ваш розклад. Накресліть часову шкалу та позначте фінальну точку. Відмітьте передбачувані етапи роботи та очікувані результати, необхідні ресурси, а також складні ділянки, які можуть потребувати додаткового включення.
Звірка з майбутнім собою відбувається за рахунок вироблення корисних звичок. Це хороший показник, як це наближає вас до вашої мети. Якщо ваше самовідчуття змінюється після впровадження звички, значить, ви на вірному шляху. Які ритуали допоможуть вам наблизитися до мети? Ритмічно вплетіть ритуали в вашу часову шкалу.
Ваша стратегія – не зафіксована константа. Ви змінюєтеся і тому може змінюватися і ваш шлях. Але розуміючи себе та конструюючи свої контексти, можна гнучко адаптувати і свої цілі.
________